Wallenberg Campus Faculty & Staff

ADMINISTRATION

Jonathan Levy, Ph.D. – Principal
416-636-5984 x 352
jlevy@tanenbaumchat.org

Rabbi Eli Mandel, B.Ed. – Vice Principal
416-636-5984 x 224
emandel@tanenbaumchat.org

OFFICE OF THE DEAN OF STUDENTS

Bradley Mittelman, B.Sc. (Hons.), B.Ed. (Hons.) – Dean of Students
416-636-5984 x 380
bmittelman@tanenbaumchat.org

Heather Weinstock, B.A., B.Ed. – Director of Student Services
416-636-5984 x 320
hweinstock@tanenbaumchat.org

GUIDANCE DEPARTMENT

Alexandra Aber, B.A., M.A., M.Ed. – Head of Guidance, Students A – D
416-636-5984 x 356
aaber@tanenbaumchat.org

Jeremy Cohen, M.S.W., R.S.W. – Students E -KA
416-636-5984 x 299
jcohen@tanenbaumchat.org

Robert Fishbaum, B.P.H.E., B.Ed. – Students KE – PE
416-636-5984 x 294
rfishbaum@tanenbaumchat.org

Andrea Mansfield, B.A., B.Ed., M.Ed. – Students PI – R / T – Z
416-636-5984 x 222
amansfield@tanenbaumchat.org

Sandra Miller, B.A. – Students S
416-636-5984 x 232
smiller@tanenbaumchat.org

Joy Koplowitz – Jewish Family and Child Services
416-636-5984 x 229

CENTRE FOR DIFFERENTIATED LEARNING

Dalia Kagan, B.A., B.Ed. – Head of the Centre for Differentiated Learning
416-636-5984, ext. 484
dkagan@tanenbaumchat.org

Perach Roifman, B.A., M.Ed. – Department Head, Special Education/Remediation, Jewish Studies
416-636-5984 ext. 367
proifman@tanenbaumchat.org

STUDENT ACTIVITIES

Kyle Borenstein, B.S., M.S. – Co-Director of Student Activities
Joshua Sable, B.F.A.(Hons.), B.Ed. – Co-Director of Student Activities

OFFICE STAFF

Alana Vertlieb, BA, BEd., MSc Ed. – Assistant to the Campus Principal
Nechama Chemel, B.Sc. – On Calls Administrative Assistant
Rezina Kehimkar, B.Com., C.M.A. – Administrative Assistant, Receptionist
Theresa Kudryk – Guidance Administrative Assistant
Soheila Sabeti, B.Sc., M.D. – Assistant to the Vice Principals
Tracy Weinstein, B.A. – Deans’ Administrative Assistant

TEACHERS & SUBJECTS

*Department Head, **Assistant Department Head

Lyla Abells, B.A. (Hons.), M.A., B.Ed. – Jewish History, Rabbinics
Rabbi Wayne Allen, M.A., Ph.D. – Jewish Thought, Tanach, Talmud
Yael Amar, B.A. (Hons.), M.A. – Ivrit, Remediation
Marilyn Arkin, B.A. (Hons.) – Learning Strategies, SAP, Social Science
Rabbi David Aronson, Ph.D. – Jewish History*, Jewish Thought
Steven Baker, B.A. (Hons.), B.Ed. – Entrepreunership, Geography, Mathematics
Sara Black, B.A. (Hons.), B.Ed. – English,  Writer’s Craft, Media Studies
Tobi Bongard, B.A. (Hons.), B.Ed. – Learning Strategies, English
Kyle Borenstein, B.S., M.S. – Tanakh
Rabbi Lori Cohen, B.Ed., M.A. – Tanakh, Rabbinics, Jewish History
Robyn Cooke, B.F.A. (Hons.), B.Ed. – Music**
Shlomi Edelshtein – Israel Engagement Shaliach
Ya’ara Edelshtein – Israel Engagement Shliacha
Rabbi Mordechai Enakar, M.A. – Tanakh*, Rabbinics
Neil Epstein, B.Sc., M.Eng., B.Ed. – Mathematics, Physics
Ariel Erani, B.A., B.S.W. – Rabbinics, Tanakh
Oshrat Erani, B.A., B.S.W., M.Ed. – Tanakh
Vivianne Eylon, B.A., B.Ed. – Leave of Absence
Vince Fabrizi, B.A., B.Ed. – Science, Chemistry
Lori Fahidi, B.A., B.Ed. – Drama**, Civics, Media Studies
Tova Fischtein, B.A., B.Ed. – Ivrit, Tanach, Remediation
Esther Friedman, B.Mus. – Tanakh
Rabbi Yisroel Goldstein, M.Ed. – Rabbinics*, Talmud
Alex Gropper, B.A., B.Ed., M.A. – History
Irit Haba, B.A. – Ivrit, Remediation
Sharon Harding, B.Sc. (Hons.), B.Ed. – Communication Technology*, Interdisciplinary Studies
Pnina Harlap, M.A. – Ivrit
Ilana Heimlich, B.A. (Hons.), B.Ed. – Geography**, Learning Strategies, History
Jordan Hoffman, B.Comm., M.B.A. – Business Studies**, Accounting, Economics
Megan Hutchinson, B.Sc, B.Comm (Hons.), B.Ed. – Science, Biology
Patty Johnson, B.A. (Hons.), B.Ed. – Health & Physical Education*
Rabbi Jay Kelman, B.A., C.A. – Rabbinics
Chaim Klein, B.A. – Rabbinics, Jewish Philosophy
Michael Kohl, B.F.A. (Hons.), B.Ed. – Visual Art**
Elena Kvache, M.L.S., Ph.D. – Librarian
Tali Lalkin, B.A., M.Ed. – Ivrit, Remediation
Nanette Laser, B.Sc., H.D.E. – Mathematics**
Efraim Lauferman, B.Eng., B.Ed. – Mathematics
Jenny Lewis, B.Ed., M.A. – English, Writer’s Craft
Kathy Li, B.A. (Hons.), B.Ed. – English, French
Beni Machtinger, B.A. – Rabbinics
Helen Mahler, B.A. – Mathematics
Shirley Markman, B.A., M.L.S. – Librarian*
Lauren Mason, B.A., B.Ed. – Centre for Differentiated Learning**, Visual Art
Tamar Mayer-Mechaly, B.Ed. – Mathematics*
Heidi Meirovitz, B.A. (Hons.), B.Ed. – English*, Business Leadership
Dan Mendelsohn Aviv, Ph.D. – Jewish History
Rabbi Yirmiya Milevsky, M.A. – Talmud, Tanach
Sandra Miller, B.A. – English
Bradley Mittelman, B.Sc. (Hons.), B.Ed. (Hons.) – Drama
Elise Morin, M.A., B.Ed. – French, Spanish
Jodi Nathanson, B.A. (Hons.), B.Ed. – English
Zachary Paul, B.A. (Hons.), B.Ed. – English**, Mathematics
Mali Peari, B.Ed., M.A. – Ivrit*. Remediation, Hebrew Newspaper
Rabbi Dan Rand, M.A. – Rabbinics
Matthew Reingold, B.A. (Hons.), M.Ed., Ph.D. – Jewish History, Jewish Philosophy, Learning Strategies
Bryce Ridge, B.A. (Hons.), M.Ed. – Geography, Business Leadership, Law
Perach Roifman, B.A., M.Ed. – Jewish Studies CDL*, Ivrit
Mark Rottmann, B.Sc., B.Ed. – Science*, Physics, Computer and Information Science
Jordan Sable, B.Ed., M.A. – Social Science*, History, Politics
Joshua Sable, B.F.A. (Hons.), B.Ed. – Drama
Sarah Scutaru, B.A. – Learning Strategies
Galit Shemer, B.A., M.Ed. – Ivrit
Gerald Shindo, B.Ed., B.P.H.E. (Hons.) – Health & Physical Education**
Alexandria Fanjoy Silver, M.A. – Jewish History
Michelle Silverberg, B.A.(Hons), B.Ed. – Mathematics
Ted Snider, B.Ed., M.A. – English, Civics
Paula Sousa, B.Sc. (Hons.), B.Ed. – Science*, Chemistry
Lainie Sugar, B.A. (Hons.), B.Ed. – Science, Biology
Rabbi Jeffrey Turtel, B.Sc. (Hons.), M.S. – Talmud*
Rachel Urowitz, B.A. (Hons.), M.Stud. – Jewish History
Anna Urowitz-Freudenstein, Ph.D. – Jewish Thought*, Jewish History, Tanach
Lori Vininsky, B.Sc., B.Ed. – Science, Biology
Nina Wener, B.A., M.Ed. – English, Social Science
Simon B. Wolle, B.A., LL.B. – Leave of Absence
Aubrey Zimmerman, B.A., B.Ed. – Athletics Director, Health & Physical Edcation, History/Geography

TECHNICAL SUPPORT

Galina Chovitch, M.D. – Science Lab Technician
Shirley Bar Menachem, B.A. – IT Specialist
Vince Berani – IT Specialist

STUDENT SUPPORT SERVICES

Mandy Ginzberg, B.A. (Hons.) – Remediation
Ilana Grabel, B.A. – Remediation
Willem Heart – Educational Assistant
Dovie Katz – Educational Assistant